شهر استانبول

تراموا

تراموا

تراموا یا همان قطار برقی یکی دیگر از وسایل نقلیه عمومی پرطرفدار در ترکیه و خصوصا استانبول است.

به دلیل بافت تاریخی استانبول و وجود خیابان های قدیمی که گاها امکان عبور و مرور اتوبوس و تاکسی در آن مشکل و یا ممنوع است و یا مناطقی که امکان بازسازی زیرساختها وجود ندارد تراموای میتواند بهترین گزینه برای گسترش حمل و نقل شهری باشد.

این سرویس حمل و نقل نیز همه روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعال است و هزینه آن از طریق استانبول کارت پرداخت می شود .

امروزه در استانبول 4 خط اصلی تراموای فعال است که خطوط آن با حرف T بر روی نقشه ها نمایش داده می شود . 

خط T1 :

مسیر خط T1 که با 31 ایستگاه و نقطه تقاطع با مترو و متروبوس یکی از اصلی ترین خطوط حمل و نقل استانبول نیز هست از کاباتاش شروع شده و با گذر از اسکله امینونو، مسجد ایاصوفیه و میدان سلطان احمد، کاپالی چارشی، آکسارای، زیتون برنو و مرتر و گونگورن عبور کرده و در نهایت به  ایستگاه باعجیلار ختم می شود. 

خط T۲ :

مسیر این خط قدیمی ترین خط تراموای استانبول نیز هست که از آن با نام تراموای نوستالژیک نیز یاد میشود. 

این خط که شامل دو ایستگاه است از میدان تکسیم شروع شده و با گذر از میانه ی خیابان استقلال به سمت تونل فانی کولر امتداد پیدا میکند. 

اگر قصد رفتن به اسکله کاباتاش را داشته باشید این بهترین مسیر دسترسی شما خواهد بود. 

این خط علاوه بر حمل و نقل عمومی جیگاه ویژه ای هم بین توریستهای استانبول پیدا کرده و برای گردش کوتاه در خیابان زیبای استقلال یا حتی گرفتن عکسهای خاطره انگیز از آن استفاده میکنند.

خط T3 :

این خط از کادیکوی تا ساحل مودا در سمت آسیایی استانبول امتداد یافته است و علاوه بر حمل و نقل مسافر یکی از بهترین و ارزانترین راههای گشت و گذار توریستها در منطقه زیبای کادیکوی نیز میباشد.

خط T4 : 

این خط از توپکاپی تا مسجد سلام امتداد دارد و مسیر آن در مناطق پر تراکم و سنتی استانبول ساخته شده. در نود درصد مواقع توریستها فقط برای رفتن به مرکز خرید ونیزیا از این خط استفاده میکنند و مسیر این خط شامل ایستگاههای توریستی نیست

خط T5 :

جدیدترین خط تراموای استانبول خط T5 است که در دوران پاندمی کرونا به بهره برداری رسید. این خط با داشتن دوازده ایستگاه از اسکله شلوغ و پرتردد امینونو شروع و تا محموت بی امتداد دارد.

این خط که بخش عمده مسیر آن در نوار ساحلی قرار گرفته دسترسی گردشگران و توریستها را به مناطقی مثل بالات و منطقه ایوب سلطان و تپه پییرلوتی بسیار راحتتر کرده است.

خط تراموا با رنگ آبی پررنگ و با علامت T نشان داده شده است. برای مشاهده نقشه واضحتر اینجا کلیک کنید