شهر استانبول

رجیستر موبایل در ترکیه

رجیستر موبایل در ترکیه
در صورتی که اقامت طولانی مدت در ترکیه داشته باشید پس از حدود ۱۰ روز استفاده از تلفن همراه با سیمکارت ترکیه یا سیمکارت ایران، از طرف مخابرات ترکيه پیامی مبنی بر این برای شما ارسال می شود که باید طی مدت ۱۲۰ روز تلفن همراه خودتان را رجیستر کنید، در صورت عدم رجیستری، گوشی از دسترس خارج شده و با هیچ سیمکارتی فعال نخواهد شد.
هزینه رجیستر کردن گوشی در ترکیه طبق اخرین تغییرات حدود دو هزار لیر برای تمامی مدلها است.
در صورتی که اقامت ترکیه را دارید و قصد دارید خودتان مراحل ثبت و رجیستر تلفن همراه را انجام دهید مراحل را به ترتیب ذیل انجام دهید:
 
1. با همراه داشتن پاسپورت یا کارت اقامت ترکیه به یکی از دفاتر PTT که همان پست مرکزی ترکیه است مراجعه کنید و رمز درگاه دولتی مربوط به خود را بگیرید. 
به این رمز دولت شیفره سی گفته میشود
 
2. با این رمز وارد سایت دولت الکترونیک https://www.turkiye.gov.tr/ شوید
 
3. وارد بخش رجیستر گوشی شوید و پس از درج اطلاعات خود هزینه مربوطه را واریز کنید.
 
اگر کارت اقامت ندارید با همراه داشتن پاسپورت، گوشی تلفن همراه و جعبه ی همان تلفن همراه ( که نشان دهنده ی مالکیت شماست) ، به اداره مالیات محل سکونت خود مراجعه کنید.
گوشی را به صندوق تحویل بدهید و فرم‌های مربوطه را پرکنید و کارت مربوط به پیگیری امور را تحویل بگیرید.
 
پس از آن لازم است که فیش بانکی و مبلغ مشخص شده را در بانک پرداخت کنید.
 
فیش بانکی، کپی صفحه اول پاسپورت و آخرین مهر ورود به ترکیه در گذرنامه‌تان را به یکی از نمایندگی‌های تلفن همراه ترکیه ببرید.
 
با ارائه شماره سیم‌کارت و مبلغ مشخص شده، گوشی شما طی یک تا هفت روز رجیستر خواهد شد
 
نکته مهم: 
در این روش شما تنها مجازید که از یک خط موبایل استفاده کنید در صورت تغییر دادن سیمکارت در تلفن همراه، رجیستری شما از سیستم حذف میشود و نتیجتا روش مقرون به صرفه ای نخواهد بود.
در پایان توصیه میکنیم در صورتی که قصد اقامت در ترکیه را دارید تلفن همراه خود را در ایران بفروشید و در ترکیه تلفن همراه جدید بخرید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.